Lwów. Miniprzewodnik - Praca Zbiorowa

Lwów. Miniprzewodnik

By Praca Zbiorowa

  • Release Date: 2012-06-19
  • Genre: Travel in Europe

Available here:

Link #1 Link #2

Description

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!

Lwów

„Polską Florencją" jawił się Lwów - ukochane miasto - Marianowi Hemarowi. I rzeczywiście jest to miasto niezwykłe: pełne brukowanych ulic, miłych zaułków, kolorowych kamieniczek. Miasto na styku cywilizacji Zachodu i Orientu, świata łacińskiego i prawosławia. Miasto zbudowane przez Rusinów, Polaków, Ormian, Żydów i przedstawicieli innych narodów - w jego krajobrazie wciąż są czytelne ślady różnych kultur.
Spacer po Lwowie to wędrówka przez najrozmaitsze epoki i style, od pozostałości staroruskich do budowli nowoczesnych, od gotyku po socrealizm. Szczególnym miejscem jest serce Lwowa - starówka. Obejmuje ona średniowieczne śródmieście z rynkiem i przyległymi ulicami oraz teren dawnego grodu Lwa, leżącego ongiś u podnóża Wysokiego Zamku. Specjaliści doliczyli się tutaj przeszło 1000 zabytków budownictwa, a 200 spośród nich to arcydzieła architektury na skalę światową! Nie dziwi więc fakt, że w 1998 r. stary Lwów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Po zajęciu Rusi Czerwonej przez króla polskiego staroruski Lwów wszedł w orbitę sztuki zachodniej. Wytyczono wtedy rynek i ustalono regularny, szachownicowy układ zabudowy. W XIV w. powstała gotycka katedra łacińska, ale również katedra ormiańska - są one dowodem żywej łączności miasta z Zachodem i z ­Orientem. Pięknymi budowlami zapisały się w pejzażu miasta renesans, barok i klasycyzm. We Lwowie działali wtedy wspaniali mistrzowie, jak choćby urastający do ­symbolu ­Lwowa Włoch - Paweł Rzymianin - twórca cerkwi Uspienskiej i kościoła Bernardynów.
Smutny, prowincjonalny Lwów końca XVIII i początku XIX w. zmienił się, niczym brzydkie kaczątko w łabędzia, w ogromną metropolię w początkach XX stulecia. Od takiego ­Lwowa rozpoczniemy nasz spacer w przestrzeni i czasie.